Teknik Ekip (Supertech)

Teknik Ekip (Supertech)

Supertech nedir, ne yapar?

Müzikal, müzikli tiyatro, konser, tiyatro, dans gibi sahne sanatlarında, seyircinin hikayeyi, duyguyu, konuyu anlamasını sağlamak adına anlatıcılar sahnedeki kişilerdir, müzikal camiasında vokal olarak isimlendirirler. Vokaller sahneyi oynarlar, şarkıları söylerler, hikayenin kahramanlarıdırlar. Ancak, vokallerin sahnede oluşunu seyirciye aktarmak da gerekmektedir. Karanlık, sessiz veya mimiklerin ya da mekanın anlatılamadığı bir müzikal eksik kalır, bir yandan da gösteriler canlı orkestra ile yapıldığından bu da ayrı bir planlama gerektirir.  Bu sebeple sahne arkasında işleri yürüten bir teknik ekip bulunmaktadır. Company’de teknik grubu Supertech ismini almıştır ve amacı, seyirciye oluşturulan sahneyi, müziği, duyguyu ve mekanı aktarmaktır. Bu amaçla dönem boyunca çalışılır ve yedi ana alanda müzikal oluşturulur. Bunlar dekor, prop, kostüm, makyaj, ışık, ses ve görüntüleme alanlarıdır. Sahnede gördüğünüz her şey, gösteri hazırlık sürecinde teknik ekip tarafından yaratılmış ve sahneye konmuştur.

Dekor: Bir sahnenin hem seyirciyi içine alması, gerçeklik sağlaması ve zaman ve mekanı doğru aktarması için sahnede dekor bulunur. Bu bir sokağı anlatmak adına yanyana dizilmiş binalar, bir evin girişini anlatmak üzere duvarlar, kapılar ve merdivenler, veya suyun altındaki bir balık kasabasını anlatmak üzere yosunlar, kabuklar ve kumdan bile oluşabilir. Dekorcular, bu dekorları oluşturmak, bulmak ve sahneye koymakla yükümlü kişilerdir. Dönem boyunca dekorcular sahnenin boyutlarına, sahne geçişlerine, müzikalin geçtiği zaman ve mekana göre planlama, tasarım ve oluşturma sürecinden geçerler.

Prop: Dekor çoğunlukla sabit objeleri yaratırken, prop da hareketli, ve ‘’kullanılan’’ objeleri yaratır. Örnek olarak bir kişinin sakatlığını aktarmak için koltuk değneği, gururlu bir şövalyenin kılıcı veya iyi cadının elindeki ışıklar saçan asa verilebilir. Proplar vokallere hikaye aktarma aşamasında ayrıntıları gerçekçi verme şansı sunar. Propçular, bu propları oluşturmakla yükümlüdürler. Dönem boyunca sahnelerin içeriğine, kullanım kolaylığına, ayrıntılandırmaya ve  kostümle uygunluk sağlamaya göre planlama, tasarım ve oluşturma sürecinden geçerler.

Kostüm: Vokallerin, karakterlerini replikleri ve hareketleriyle anlatmalarının yanı sıra, gerçek hayatta olduğu gibi, giyim kuşamlarıyla da anlatmaları gerekir. Bir hemşirenin beyaz, kısa kollu önlüğü, bir Fransız devrimcisinin kırmızı fuları, veya bir kaplumbağanın sırtındaki kabuğu onları sahneye çıktıkları anda seyirciye tanıtır.  Kostümcü, bu kostümleri hazırlar. Hazırlamak, müzikal tanıtmak, zamanı ve mekanı bilmek, yönetmenlerden ve vokallerden onay almak ve oluşturmak demektir. Kostümler dikilebilir, ‘yapılabilir’, bulunabilir veya satın alınabilir.

Makyaj: Günlük hayatta insanlar güzelliklerini ön plana çıkarmak veya kusurlarını kapatmak üzere makyaj yaparlar ancak müzikalde amaçlar bambaşkadır. Temelde, mimikleri seyirciye daha kolay aktarmak ve/veya vokali o karaktere dönüştürmek vardır. Aktarma kısmı önceliklidir çünkü sahne sanatları çok güçlü ışıklar altında oynanır ve bu ışıklar, en kuru ciltlerde bile fazlasıyla parladığı için mat olmayan yüzeyler seyirci tarafından, özellikle uzaktalarsa çoğunlukla seçilemez. Eklenip güçlendirilmiş gölgeler ve belirginleştirilmiş yüz öğeleri, bu ışıkların altında, mesafeye rağmen seyirciyi tarafından anlaşılabilir hale gelir. Dönüştürmeyse, vokalleri karaktere sokmaya yarar, yani 19 yaşında bir erkeği yaşlı bir kadın haline, veya standart bir kişiyi korkutucu bir hayalete çevirebiliriz. Bu süreç, uzun ve ayrıntılı plan ve tasarım aşamasından sonra denemelerle sahneye hazır ürün çıkarmaktan geçer.

Ses: Gösteri sırasında salon tamamen sessiz olsa da, vokallerin ve orkestranın sesi bütün seyirciye salonun akustiği veya dış ses yüzünden aktarılamayabilir. Bunun için çoğunlukla şarkılardan oluşan müzikaller, çoğunlukla elektronik destekli olarak seyirciye duyurulur. Bunun amacı, vokallerin birbirleriyle olan ses dengesini, her repliğin ve şarkı sözünün net bir şekilde duyulmasını, orkestranın tüm elemanlarının müziğe doğru şekilde duyularak katılmasını ve yoğun müzikle bile vokallerin duyulabilmesini sağlamaktır. Sesçiler, hazırlık sürecinde vokallere sağlanacak mikrofonların düzenini, orkestranın enstrümanlar arasındaki ses düzeyini ve sahnenin sesi doğru aktarmak adına nasıl planlaması gerektiğini ayarlayan kişilerdir.

Işık: Müzikaller, çoğunlukla duvarlara çevrili, karanlık salonlarda oynanır, bu sebeple sahnenin aydınlatılması vokallerin seyirci tarafından görülmesi veya görülmemesi için çok önemlidir. Sahnenin dramatik ışıklandırılmasıyla seyirci bir evin salonunda, karanlık bir zindanda, karakterin rüyasında olduğunu hissedebilir, veya aynı sahnenin iki farklı ucundaki ışıklarla aynı anda iki mekanı birden yaşayabilir. Işık olması sahneyi başlatır ve karanlık sahneyi bitirir. Işıkçılar, hazırlık sürecinde drama çalışmalarını izler, yönetmenlerle beraber sahneyi ne miktarda, nerede, ne zaman aydınlatacağını veya ne renge boyayacağını tasarlar, ve gösteri sırasında ışık masasını kontrol eden kişilerdir.

Görüntüleme: Gösterilerimiz canlı olduğu için salondaki seyirciye yöneliktir, ancak daha sonra da izlemek adına hem kendimiz için hem yeni seyircilerimiz için video kaydı alınır. Görüntü ekibimiz dönem boyunca provaları izleyerek, sahnenin nasıl çekilmesi gerektiğini öğrenir, anlık geri dönüş alabilmek adına provaları görüntüler, daha sonra sahne arkası ve sahne kurulumu videolarını ve fotoğraflarını da çekerek hem hatıra hem de tanıtıcı materyal yaratmış olur. Görüntücüler, hem sahneleri öğrenmek, hem de bu çekimleri yapmakla sorumlu kişilerdir.

Supertech’e katılmak için herhangi bir tecrübeniz olmasını beklemiyoruz, sadece istekli, gönüllü ve keyif almaya açık olmanız yeterli. Company’nin son 20 yılında, her geçen gösterinin giderek daha etkileyicileşmesi sürecine siz de katkıda bulunmak isterseniz, seçmelerimize bekleriz!