Orkestra

Orkestra

Orkestra nedir, ne iş yapar?

Müzikal boyunca oyuna, yoğunluğu müzikalden müzikale değişen derecede müzik eşlik eder. Bu müzik orkestra ve vokallerin birlikteliğiyle oluşturulur.

Orkestra çalışmalarında birçok enstrümanın bir araya gelip uyumu yakalaması ve bu uyum sayesinde oyunu başka boyutlara taşıyacak bir müziksel dolgunluk amaçlanır. Müzikallerde her türlü çalgı için yer vardır ve her türlü çalgı kendini orkestra içinde geliştirme olanağına sahip olur. Obua önemlidir, zenginliktir.

Müzik comprodu sene başında, oynanacak müzikalin notalarını her enstrümana verir. Yönetmenlerin programı doğrultusunda her hafta bir gün toplanılır ve müzik ortaya koyulur. Bu gün aksilik olmadığı sürece pazardır. O hafta çalışılacak parçalar yönetmenler tarafından bildirilir ve orkestra üyelerinin çalışarak gelmeleri beklenir. Sene içerisindeki akış-sahne dönemine kadar olan çalışmalar genellikle sadece orkestra üyeleri ile olsa da fırsat yaratıldıkça orkestra-vokal birleştirmeleri yapılır.

123

Orkestrada yer almak isteyenlerde öncelikle gönüllü, istekli ve zaman olarak uygun olmaları aranır. Daha sonra enstrümanlarına yatkınlıkları ve yetkinlikleri ölçülür. Parça deşifre etme seviyelerine ve müzik kulaklarına bakılır. Son olarak da kendi seçtikleri bir parçayı sunmaları beklenir.

Siz de bu büyük ailenin bir parçası olmak istiyorsanız, seçmelerimiz için takipte kalın!